درمان بواسیر|درمان هموروئید با لیزر بدون عمل

درمان بواسیر ( هموروئید ) بدون عمل جراحی

 

 

f:id:HemorrhoidClinic:20180701184443j:plain

 


در زمان های گذشته جراحی بواسیر یا هموروئید  به روش سنتی انجام می شد که این روش بسیار دردناک بود و فرد بیمار میبایست تحت بیهوشی کامل قرار میگرفت و بعد از عمل باید حداقل ​2 روز در بیمارستان بستری میشد و چند روزی را هم در خانه باید استراحت مطلق میکرد.برای همین اکثر افرادی که در گذشته جراحی بواسیر انجام داده اند به عنوان یک خاطره تلخ از آن موقع یاد میکنند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ​پیدایش دستگاه های لیزر، درمان بواسیر یا هموروئید به عنوان یک شیوه مدرن درمانی که این روزها بسیار مورد استقبال و رضایت بیماران قرار گرفته است به صورت یک عمل سرپایی با بی حسی موضعی بدون نیاز به بیهوشی و بدون درد و خون ریزی در کمتر از یک ساعت قابل درمان است.

در این شیوه به هیچ نحوی از برش جراحی استفاده نمی شود و فرد بیمار بعد از ​درمان با لیزر میتواند بلافاصله به محل کار و یا زندگی روزمره خود برگردد بدون اینکه نیاز به بستری شدن و استراحت مطلق داشته باشد

انواع روش درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر

در حال حاظراز سه روش با ​سه نوع دستگاه لیزر در این کلینیک برای درمان بواسیر یا هموروئید مورد استفاده قرار میگیرد :

لیزر درمانی یا تاباندن اشعه لیزرکم توان (IRC)
تصویر درمان هموروئید با لیزر یا تاباندن اشعه لیزرکم توان (IRC)

از این روش برای بواسیر های درجه 1 و 2 استفاده میشود و هنوز بواسیر به مرحله وخیم و عارضه دار تبدیل نشده است این گونه لیزرها دارای ابزار ویژه ای هستند که داخل ناحیه مقعد میشود و به جهت های گوناگون آن ناحیه تابیده می گردد.

در این شیوه پروب لیزر روی بواسیر درونی قرار می گیرد. اشعه مادون قرمز تابیده می شود و محل تابش به رنگ سفید در می آید، این طول موج بوسیله هموگلوبین جذب زیادی صورت می دهد و سبب انعقاد بافت های درون ​هموروئید می گردد. ​بواسیر بعد از سپری شدن چند روز تقلیل می یابد و رفته رفته ناپدید می گردد.

این شیوه درمان هموروئید با لیزر احتیاجی به بیهوشی و حتی بی حسی نداشته و تنها به منظور همورویید یا بواسیر داخلی کارآمد می باشد و سبب کم شدن نشانه های بواسیر می گردد. استفاده از لیزر باعث می گردد درد پایین بیاید و همچنین اندازه بواسیر را نیز کوچک تر گردد. از این گونه لیزر نبایست در درمان بواسیر یا هموروئیدهای وخیم و حاد استفاده نمود.

فیلم درمان هموروئید با لیزر IRC
استفاده از فیبر لیزرشیرین کیج و رادیال
عکس بواسیر

در این شیوه از فیبر دیود بهره می گیرند، به این حالت که فیبری که دارای اشعه میباشد را وارد مقعد کردهو اشعه به ناحیه هموروئید تابیده می شود و با این کار بافت های درون هموروئید یا بواسیر لخته شده و پس از مدتی نابود می شود. این گونه لیزر برای بواسیر های درجه 2 و 3 استفاده میشود

فیلم درمان بواسیر یا هموروئید با فیبر لیزر

لیزر پرتوان دی اکسید کربن- co2
تصویر درمان هموروئید با لیزر پرتوان دی اکسید کربن- co2

با این لیزر همه گونه های بواسیر را میتوان درمان کرد. این لیزر پر قدرت است و با بهره گیری از آن می توان بواسیر را به صورت کامل از بین برد. در حقیقت این لیزر عمل چاقوی جراحی را می کند و بیماری را به صورت کامل درمان می نماید.

بدین صورت که با دقت بسیار بالایی ناحیه متورم شده هموروئید را بریده و برمیدارد و همان لحظه نیز با استفاده از لیزر محل بریده شده جوش میخورد.

به چه دلیلی درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر به جراحی باز اولویت دارد؟
لیزر در موقع برش دادن و برداشتن بواسیر قسمت پایانی عصب برش داده شده را نیز بازسازی می نماید و بیمار پس از عمل دردی را احساس نمی کند
لیزر بافت های ریز برش داده شده را بازسازی می نماید و خون ریزی موقع عمل پایین می آید.
لیزر بافت های لنفاوی ​باز شده را بازسازی می نماید و تورم پس از عمل نیز کاسته می شود، این اولویت و برتری خیلی مهمی می باشد به این دلیل که یکی از دشواری های عمل بواسیر تورم پس از عمل می باشد.
استفاده از لیزر به حالت سرپایی و بدون بیهوشی صورت می پذیرید.
استفاده از لیزر بدون نیاز به بستری شدن میباشد و بلافاصله بعد از عمل میتواند به محل زندگی خود باز گردد و تنها شب نخست را کمی استراحت می نماید و از فردای آن روز میتواند به محل کار و زندگی روز مره خود بپردازد.
با این گونه لیزر می توان همه انواع بواسیر و حتی شقاق و فیستول را نیز به صورت همزمان عمل کرد.
لیزر محیط عمل را استریل نموده و سبب کاسته شدن عفونت ناحیه عمل می گردد. به همین خاطر سرایت بیماری های ویروسی نظیر هپاتیت و ایدز نیز پایین می آید.
لیزر موقع عمل به عروق کناره ناحیه مورد عمل نیز آسیبی وارد نمی کند و مانند کوتر سبب نکروز نمی گردد به همین خاطر درد پس از عمل پایین می آید و به اسفنکتر مقعد صدمه ای نمی رسد. این برتری لیزر سبب کاسته شدن عارضه بی اختیاری مقعد نیز می گردد.
درمان بواسیر با رابربند

درمان بواسیر با رابربند یکی دیگر ازروشهای بدون جراحی میباشد این شیوه درمانی برای بواسیرهای نوع 2 و 3 انجام می شود و نیازی به بیهوشی نیست و به صورت سرپایی درکمتر از 1ساعت قابل درمان است .در این شیوه از درمان بواسیر به وسیله ابزاری یکبار مصرف حلقه ای لاستیکی را به دور بالای ​بواسیر می اندازیم و این کار رفته رفته باعث می شود خون رسانی به بالشتک همورئید یا بواسیر قطع گردد و با گذشت 5 تا 10 روز بالشتک بواسیر سیاه شده و خود به خود می افتد استفاده از این روش بسیار مورد رضایت بیماران میباشد

فیلم درمان بواسیر با رابربند
درمان بواسیر به روش فریز کردن یا کرایو سرجری

این شیوه درمانی هم بدون جراحی میباشد در این شیوه بالشتکهای بواسیر را از طریق co2 و یا N2 منجمد می کند و باعث یخ زدگی و فروکاسته شدن همورئید می گردد. این شیوه درمانی تا حدودی بی عارضه می باشد و در مطب پزشک بدون بیهوشی به حالت سرپایی انجام می شود.لازم به ذکر است همانطور که حرارت منجر به سوختگی می گردد سرمای زیاد نیز منجر به سوختگی و از بین رفتن ​بواسیر میگردد.از این روش برای سرعت بخشیدن به از بین بردن بواسیر در درمان بواسیر با رابربند هم میتوان بهره گرفت.

درمان بواسیر به روش اسکلروتراپی
در این شیوه درمانی محلول اسکلروزان منجر به چسبندگی جدار سیاهرگها به هم می شود و همورئید خشک و فروکش می کند. این درمان برای همورئید های درجه 1 درجه 2 و درجه 3 مناسب تر است. در این شیوه از درمان بواسیر که در مطب به طور سرپایی عمل می گردد مقدار 1 الی 3 میلی متر محلول اسکلروزان (غالبا فنل در روغن زیتون) به قسمت زیر مخاط هر کدام از بالشتکهای همورئید تزریق می گردد.

درمان هموروئید با داپلر
درمان ​بواسیر هموروئید با داپلر

این شیوه درمانی آسان و بدون عارضه در ​بواسیر دارد و نیازی به بیهوشی و بستری شدن مبتلایان نیست. این شیوه تورم همورئید را کم می کند و هموروئید  چروکیده و نشانه های آن را از بین می برد. شیوه های روش درمان همورئید با داپلر که در سال 1995 برای نخستین مرتبه ارائه شد خیلی مورد توجه جامعه پزشکی قرار گرفت. این شیوه دگرگونی بنیادی ای در درمان آسان و بدون عارضه بواسیر و بدون نیاز به بیهوشی و بستری شدن مبتلایان به بیماری همورئید فراهم کرد.

فیلم درمان بواسیر یا هموروئید با داپلر
درمان هموروئید یا بواسیر به روش ترکیبی

همانطور که بیماران مبتلا به هموروئید درجه های مختلفی از همورئید را دارا هستند و هر بیمار یک میزان مشخصی از پیشرفت بیماری از درجه یک تا چهار را می تواند بگیرد.

در خیلی از موردها در یک بیمار هر چهار قسمت درجه های مختلف بیماری بواسیر را می توان در اطراف رکتوم را دید که روند تشخیص درمان ترکیبی بیماری را ضروری می سازد. پس از انجام آنوسکپی در یک فرد بیمار می توان برای بخش هایی که بیماری در آنجا کمتر پیشرفت داشته از درمانcoagulation) ،IR) انعقادی و یا در ناحیه های درجه II از رابر باند بهره برد و از محل های با پرولاپس وافتادگی مخاطی و پیشرفت زیاد پاکه های همورئیدی از درمان همزمان با جراحی الکتروکوتری و جراحی لیزری بهره گرفت و یا در باره یک فرد بیمار با همورئید پیشرفته بعد از استپلر از درمان ترکیبی تکمیلی با لیزرIRC کمک گرفت. برتری های درمان بواسیر به صورت ترکیبی :

پیشگیری از عارضه های احتمالی به خاظر انجام حداقل عمل جراحی مورد نیاز بر روی بیمار
امکان عمل اقدامات مداخله ای وسیع تر بدون بالا بردن خطر عارضه ها
به حداقل رساندن درد بیمار
امکان عمل درمان های ساده تر به طور دراز مدت در بیمارانی که امکان برطرف کردن علت های زمینه ای (مانند یبوست) برای آنها مهیا نمی باشد و پیش بینی می گردد به صورت ناخواسته بیماری دراز مدتی خواهند داشت پس نبایست از ابتدا درمان حاد و گسترده برای آنها صورت پذیرد.
هزینه درمانی حداقل در مطب این جانب امکان بهره گیری از همه شیوه های مطرح روز موجود بوده و برای هر بیمار و برای هر وضعیت از بیماری، درمانی درخور و متناسب انجام می شو